11242015Aktualności:

Czy można wynająć mieszkanie spółdzielcze?

Spoldzielnia 4Co do zasady wynajmowanie lokalu w stosunku, do którego przysługuje nam czy to spółdzielcze lokatorskie czy to spółdzielcze własnościowe prawo do niego może odbywać się bez zgody spółdzielni mieszkaniowej. Co więcej – co do zasady – nie musimy nawet o tym fakcie jej zawiadamiać.

Zmiana sposobu korzystania lub wpływ na wysokość opłat

Jednakże w przypadku, gdy wynajem (bądź oddanie w bezpłatne używanie) wiąże się ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub jego przeznaczenia (bądź też jego części) to wówczas musimy uzyskać na to zgodę spółdzielni mieszkaniowej. A wiec np. w przypadku, gdy chcemy wynająć lokal mieszkalny, aby przeznaczyć go na cele użytkowe (np. stworzyć w nim warsztat) to w takiej sytuacji już musimy uzyskać aprobatę spółdzielni.

Natomiast obowiązek pisemnego powiadomienia spółdzielni o wynajmie (bądź oddaniu w bezpłatne używanie) powinien nastąpić, gdy miałoby to wpływ na wysokość opłat na rzecz spółdzielni. W sytuacji więc, gdy w spółdzielni jest zgłoszone, że w lokalu przebywają dwie osoby, a faktycznie wynajęliśmy go czterem osobom to wówczas ten obowiązek nas dotyczy. Wynika on oczywiście z faktu, że niektóre opłaty uzależnione są od ilości osób zamieszkujących dane mieszkanie.

Wygaśnięcie umów z mocy prawa

Na koniec trzeba zwrócić uwagę na istotną normę ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zgodnie z którą umowy dotyczące lokalu spółdzielczego wygasają najpóźniej z chwilą wygaśnięcia prawa do tego lokalu. Zatem w przypadku, gdy gasną  uprawnienia do mieszkania z tytułu praw spółdzielczych to nawet gdy umowa najmu nie została dotychczas rozwiązana – wygasa ona z mocy prawa.

/Artykuł uwzględnia stan prawny na dzień 12 sierpnia 2013 r./

 

Artykuł przygotowany przez Kancelarię Adwokacką Błażeja Wojnicz: www.blazejwojnicz.pl

© Wszelkie materiały zamieszczone na portalu platformaprawa.pl chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie w zakresie dozwolonym przez prawo w tym przede wszystkim w zakresie dozwolonego użytku osobistego. Jakiekolwiek inne wykorzystywanie materiałów przez użytkowników portalu wymaga uzyskania uprzedniej zgody Redakcji platformyprawa.pl.

Przeczytaj inne:
ETS
Można uchylić zapis umowy kredytowej stanowiący, że wysokość raty kredytu we frankach liczona jest po aktualnym kursie. Tak uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał ostatnio bardzo korzystny wyrok dla zadłużonych we frankach szwajcarskich (sygnatura C 26/19). Sprawa trafiła na wokandę w...

Zamknij