10042015Aktualności:

Czy można wynająć mieszkanie spółdzielcze?

Spoldzielnia 4Co do zasady wynajmowanie lokalu w stosunku, do którego przysługuje nam czy to spółdzielcze lokatorskie czy to spółdzielcze własnościowe prawo do niego może odbywać się bez zgody spółdzielni mieszkaniowej. Co więcej – co do zasady – nie musimy nawet o tym fakcie jej zawiadamiać.

Zmiana sposobu korzystania lub wpływ na wysokość opłat

Jednakże w przypadku, gdy wynajem (bądź oddanie w bezpłatne używanie) wiąże się ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub jego przeznaczenia (bądź też jego części) to wówczas musimy uzyskać na to zgodę spółdzielni mieszkaniowej. A wiec np. w przypadku, gdy chcemy wynająć lokal mieszkalny, aby przeznaczyć go na cele użytkowe (np. stworzyć w nim warsztat) to w takiej sytuacji już musimy uzyskać aprobatę spółdzielni.

Natomiast obowiązek pisemnego powiadomienia spółdzielni o wynajmie (bądź oddaniu w bezpłatne używanie) powinien nastąpić, gdy miałoby to wpływ na wysokość opłat na rzecz spółdzielni. W sytuacji więc, gdy w spółdzielni jest zgłoszone, że w lokalu przebywają dwie osoby, a faktycznie wynajęliśmy go czterem osobom to wówczas ten obowiązek nas dotyczy. Wynika on oczywiście z faktu, że niektóre opłaty uzależnione są od ilości osób zamieszkujących dane mieszkanie.

Wygaśnięcie umów z mocy prawa

Na koniec trzeba zwrócić uwagę na istotną normę ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zgodnie z którą umowy dotyczące lokalu spółdzielczego wygasają najpóźniej z chwilą wygaśnięcia prawa do tego lokalu. Zatem w przypadku, gdy gasną  uprawnienia do mieszkania z tytułu praw spółdzielczych to nawet gdy umowa najmu nie została dotychczas rozwiązana – wygasa ona z mocy prawa.

/Artykuł uwzględnia stan prawny na dzień 12 sierpnia 2013 r./

 

Artykuł przygotowany przez Kancelarię Adwokacką Błażeja Wojnicz: www.blazejwojnicz.pl

© Wszelkie materiały zamieszczone na portalu platformaprawa.pl chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie w zakresie dozwolonym przez prawo w tym przede wszystkim w zakresie dozwolonego użytku osobistego. Jakiekolwiek inne wykorzystywanie materiałów przez użytkowników portalu wymaga uzyskania uprzedniej zgody Redakcji platformyprawa.pl.

Przeczytaj inne:
Odpowiedzialnosc za komentarze w Internecie
Odpowiedzialność za komentarze i wpisy na forach w Internecie

Wiele większych i mniejszych portali i stron internetowych umożliwia pozostawianie komentarzy lub opinii czytelników pod znajdującymi się na nich artykułami....

Zamknij